Co wybrać: styrodur czy styropian?

Wiele nieruchomości planuje docieplenie elewacji. Inwestorzy zastanawiają się, jakie materiały będą najlepsze. Standardem jest styropian i wełna mineralna. W ostatnim czasie prawdziwym hitem stał się styrodur XPS. W artykule wyjaśniamy, który produkt jest lepszy: styrodur czy styropian.

1. Płyty XPS do izolacji termicznej

2. Polistyren ekstrudowany XPS, czyli innowacyjny sposób na ocieplenie budynków

3. Co wybrać: styrodur czy styropian?

W dzisiejszych czasach inwestorzy mają dość duży wybór produktów do termomodernizacji budynków. Dotychczas normą było stosowanie płyt styropianowych. Zastosowanie do izolowania dachów i elewacji miała też niepalna wełna mineralna. W projekcie mogą być wskazane metry sześcienne i konkretne miejsca, gdzie ten materiał musi być użyty z przyczyn przeciwpożarowych. Obecnie konsumenci pytają o to, czym można zastąpić styropian. Okazuje się, że można to zrobić płytami XPS. Styrodur ma zdecydowanie lepsze właściwości ciepłochronne. Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciepła lambda, to wynosi on około 0,030 W/(mK). Warto podkreślić, że styrodur i styropian to nazwy handlowe. Styrodur to inaczej polistyren ekstrudowany XPS, a styropian to polistyren ekspandowany EPS. 

Płyty XPS do izolacji termicznej

Cechą wyróżniającą płyty XPS jest wysoka izolacyjność termiczna. To sprawia, że polistyren XPS jest uznawany przez fachowców za materiał zdecydowanie skuteczniejszy w docieplaniu budynków niż płyty EPS czy wełna mineralna. Doskonale sprawdza się nawet w budynkach, które narażone są na trudne warunki atmosferyczne. Styrodur idealnie nadaje się do konstrukcji, gdzie występuje znaczne obciążenie. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne (w przypadku styropianu można go z łatwością uszkodzić). Ma niskie parametry nasiąkliwości, co oznacza, że nadaje się wszędzie tam, gdzie występuje lub może wystąpić wilgoć. Może więc to być materiał do izolacji ścian piwnicznych i do ocieplenia fundamentów. Nadaje się do dachów płaskich i do dachów odwróconych. Jest to produkt, który można uważać za przyjazny dla środowiska naturalnego.

Polistyren ekstrudowany XPS, czyli innowacyjny sposób na ocieplenie budynków

Styrodur to znacznie cieńsze płyty niż tradycyjny styropian EPS. W praktyce pozwala to na zaoszczędzenie przestrzeni. Przykładem może być konieczność uzyskania zgody sąsiedniej nieruchomości na zajęcie przestrzeni na docieplenie wełną mineralną lub styropianem. Inaczej zabrzmi prośba o zgodę na zastosowanie kilkucentymetrowych płyt niż płyt kilkunastocentymetrowych. Inną sprawą jest fakt, że od 2023 roku niektórzy właściciele mieszkań muszą posiadać świadectwo energetyczne. Izolacja termiczna wykonana ze styroduru z pewnością wykaże większe oszczędności na kosztach ogrzewania.

Co wybrać: styrodur czy styropian?

Każdy inwestor najlepiej wie, jakim dysponuje budżetem. Styropian faktycznie jest ekonomiczny w zakupie, natomiast droższy styrodur wykazuje dużo lepsze właściwości. Trzeba wyliczyć, ile kosztuje styrodur na daną elewację. Ponieważ jest to materiał odporniejszy na mechaniczne uszkodzenia, to nie trzeba będzie ponosić kosztów napraw. Takowe mogą być konieczne zwłaszcza w miastach, gdzie pojawiają się liczne akty wandalizmu na świeżo wyremontowanych ścianach. Przykładem mogą być wykonane ze styropianu bonie, które na jednym z osiedli zostały podziurawione przez dzieci przebywające na placu zabaw. Całe bonie są do naprawy — tak by nie było, gdyby zastosowano styrodur. Koszty konserwacji ściany obłożonej zwykłym styropianem nie są niskie, a może to być robota wymagająca cyklicznych zleceń.