Malowanie futryn metalowych krok po kroku

Futryna to rama zamontowana w wewnętrznym otworze drzwiowym, która pełni funkcje użytkowe, a nierzadko również dekoracyjne. Ze względu na to, że element ten jest wyeksponowany i widoczny dla domowników czy gości, warto utrzymywać go w nienagannym stanie i regularnie odnawiać. Czytaj, jak przeprowadzić malowanie futryn.

Kiedy potrzebne jest malowanie futryn?

Metalowe futryny często montowano w starszych domach i mieszkaniach, przy czym moda na nie powraca i stosuje się je również w nowoczesnym budownictwie. Malowanie futryn jest niezbędne wówczas, gdy na ich powierzchni:

  • znajdują się stare, łuszczące się warstwy malarskie,
  • widoczne są uszkodzenia, w tym rysy czy zadrapania.

Malowanie futryn metalowych warto wykonać także wówczas, gdy zmieniasz aranżację i kolorystykę wnętrza domu albo mieszkania. Taką czynność możesz wykonać podczas generalnego czy częściowego remontu.

Malowanie futryn za pomocą wałka - polifarb.lodz.pl

Malowanie futryn metalowych warto wykonać zawsze wtedy, gdy ich powierzchnia jest nieestetyczna i pojawiły się na niej zadrapania czy odpryski. Dobrym momentem na wykonanie takiej czynności jest remont w domu albo mieszkaniu.

Malowanie futryn – pierwszy krok to wybór odpowiedniej farby

Jeśli interesuje Cię malowanie ościeżnic wykonanych z metalu, odpowiedni efekt estetyczny zapewni wysokiej jakości emalia. Dobrym wyborem jest na przykład akrylowa farba wodorozcieńczalna (więcej informacji znajdziesz na stronie: https://polifarb.lodz.pl/pl/432991-398-farba-eko-lowicyn-wodorozcienczalna-akrylowa.html#/36-kolor-ral_9003_biala), która jest przeznaczona do ochronno-dekoracyjnego malowania powierzchni znajdujących się wewnątrz pomieszczeń oraz poza nimi. Za jej pomocą odnowisz więc również te futryny, które są narażone na destrukcyjne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Taką farbę wyróżnia nie tylko wysoka odporność na zmienne warunki pogodowe, takie jak słońce czy deszcz (dzięki temu powłoka nie żółknie i nie dochodzi do jej łuszczenia), ale również:

  • dobra przyczepność do podłoża oraz szybkie schnięcie, w związku z czym aplikacja emalii nie jest trudna i przebiega sprawnie,
  • elastyczność, dzięki czemu powłoka nie łuszczy się,
  • trwała kolorystyka – farba zachowa swoje walory wizualne przez wiele lat.

Aby malowanie futryn przebiegło efektywnie, warto stosować wysokiej jakości farbę. Możesz ją nabyć u renomowanego producenta, firmy Polifarb Łódź, która dysponuje bogatym asortymentem produktów przeznaczonych do malowania.

Jak przebiega malowanie futryn?

Jeśli zastanawiasz się, jak pomalować futryny metalowe, pamiętaj, że najpierw należy ocenić stan tych elementów. Jeśli nie są one mocno zniszczone, a więc na przykład na ich powierzchni nie pojawiły się głębokie dziury, renowacja jest możliwa.

Kolejny krok to przygotowanie podłoża. W tym celu należy pozbyć się:

  • śladów piasku i kurzu, co można wykonać za pomocą wilgotnej szmatki,
  • plam oraz nalotów organicznych – jeśli są one uporczywe, warto zastosować dedykowany środek chemiczny,
  • korozji i starych powłok malarskich – do tego przyda się druciana szczotka albo wiertarka ze specjalną nasadką.

Gdy na powierzchni pojawiły się delikatne wgniecenia albo odpryski, można je zaszpachlować. Następnie warto zmatowić ościeżnicę za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego, usunąć powstały pył oraz odtłuścić powierzchnię przy wykorzystaniu rozcieńczalnika.

Malowanie futryn warto wykonać za pomocą wałka oraz niewielkiego pędzla (dzięki niemu dotrzesz do wszelkich zakamarków). Jeśli odnawiasz więcej elementów, możesz wykorzystać pistolet natryskowy. Farbę trzeba dokładnie wymieszać i nanosić pewnymi ruchami, uważając, aby nie pobrudzić okolicznych ścian czy elementów wyposażenia. Warto je zabezpieczyć przy użyciu folii malarskiej. Jeśli pierwsza warstwa nie pokryła idealnie podłoża, można zaaplikować drugą.

Malowanie futryn nie jest trudne i każdy może je wykonać. Trzeba jednak pamiętać o zakupie wydajnej farby oraz odpowiednich narzędzi, a także przygotowaniu podłoża i dokładnym naniesieniu emalii na nie.