Inspirujące pomysły na małą sypialnię

Strefa relaksu i odpoczynku to jedno z najważniejszych miejsc w domu. Sypialnia najbardziej osobiste miejsce, nad którym trzeba się zastanowić aby stworzyć tak, żeby poprawić jakość naszego snu oraz móc oddać się wieczornej lekturze. Oto kilka inspiracyjnych pomysłów aby stworzyć swój wymarzony zaciszny zakątek w małych przestrzeniach.

Jakie meble do sypialni?

Urządzając sypialnię najważniejszy jest bezdyskusyjnie wybór łóżka. Powinno być wygodne i wyposażone w wygodny materac. Ciekawym elementem aranżacyjnym jest zagłówek tapicerowany, który w różnych kolorach możemy dostosować do stylu wnętrza. Coraz modniejsze stają się zagłówki z rattanu, które są nieodzownym elementem w stylach retro, czy boho. Zostały one uwzględnione w artykule dotyczącym aktualnym trendów wystroju wnętrz na stronie decorium.pl. W projekcie sypialni powinniśmy również znaleźć miejsce na chociażby najmniejszą garderobę. Jeżeli nie mamy możliwości wstawienia komody lub szafy, pomocne mogą okazać się relingi ścienne, dzięki którym powiesimy część ubrań, a elementem oddzielającym może być parawan z dekoracyjnym nadrukiem.

Podłoga w małych wnętrzach

W niewielkich pomieszczeniach bardzo dobrze jest zastosować panele podłogowe układane na gładko bez v-fugi. Dzięki temu uzyskamy efekt jednolitej tafli, co wizualnie powiększy sypialnię. Można stosować gładkie wzory, ale również klasyczne klepki spowodują nieco ruchu na podłodze, co również da pożądany efekt. Do sypialni idealnie sprawdzają się klasyczne dębowe kolory, które dzięki odniesieniu do natury sprzyjają relaksowi. Unikajmy bieli na podłodze, która chociaż wygląda estetycznie, szybko się brudzi i gromadzi kurz.

Sypialniane wejście

Niewiele osób zwraca uwagę na drzwi w małych pomieszczeniach. Warto zastanowić się nad możliwością zamontowania drzwi przesuwnych, które dzięki swojej konstrukcji ograniczają zabieraną przestrzeń. Innowacyjnym rozwiązaniem są drzwi chowane w ścianę. Specjalną metalową konstrukcję montujemy na ścianę i przykrywamy płytą gipsową, którą możemy pomalować na dowolny kolor. Drzwi otwierają się po szynie przesuwnej i wchodzą w ukrytą konstrukcję dając swobodę przejścia i więcej przestrzeni. Jeżeli jednak jesteśmy zwolennikami tradycyjnego otwierania, rozważmy drzwi ukryte w ścianie. Dzięki specjalnym zawiasom podczas pozycji zamkniętej, drzwi licują się ze ścianą tworząc jednolitą taflę. Dla zwiększenia atrakcyjności ścianę wraz z drzwiami możemy obić lamelami ściennymi, które nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.

Oświetlenie w sypialni

Aby cieszyć się dobrym snem nie używajmy w sypialni ostrego, rozpraszającego światła. W tym wyjątkowym pomieszczeniu sprawdzi się delikatne i miękkie światło pozwalające się wyciszyć i przeczytać przed snem ulubioną lekturę. Lampki nocne to klasyka i obowiązek w sypialni. Subtelnie ustawione przy łózki i skierowane światłem w dół ułatwią czytanie. Gdy sypialnia jest niewielką przestrzenią i nie ma w niej miejsca na ustawienie stolików nocnych z pomocą przychodzą kinkiety. Najlepiej sprawdzą się takie z ruchomym uchwytem aby móc swobodnie operować światłem.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Decorium.pl.