Jakie sprzęty budowlane wykorzystywane są do robot ziemnych?

Może w nas pojawić się pytanie, jakie dokładnie sprzęty budowlane są wykorzystywane na budowie? Które z nich są uważane za niezbędne? Więcej na ten temat dowiesz się z lektury tego tekstu. 

Roboty ziemne – niezbędny sprzęt

Podczas pierwszej fazy wznoszenia budynku do niezbędnego sprzętu budowlanego możemy zaliczyć:

  • koparkę,
  • ładowarkę,
  • koparkoładowarkę,
  • wywrotkę,
  • spycharkę,
  • walec,
  • zagęszczarkę.

Każde z tych urządzeń jest potrzebne do czego innego i ma swoje konkretne przeznaczenie. Trudno byłoby jednak wyobrazić sobie prace budowlane podczas tak zwanych robót ziemnych, bez tych maszyn. Koparkę używa się do wykopu pod fundament, ale także szambo, kanalizację, staw, czy basen.

Ładowarka jest wykorzystywana do wybierania gruntu, przewozu urobku albo załadunku. Koparkoładowarka jest bardzo uniwersalna, przydaje się zwłaszcza podczas niwelowania terenu oraz wykopów. Wywrotka jest wykorzystywana do wywożenia ziemi lub gruzu, a także dostarczania materiałów na plac budowy. Spycharka przydaje się zwłaszcza podczas wykonywania nasypów, wykopów oraz plantowaniu, profilowaniu i niwelowaniu terenu. Walca używa się do zagęszczania gruntów, natomiast zagęszczarki do ubijania nawierzchni.

Budowa oraz prace instalacyjne

Podczas drugiej fazy budowy przydarzą się nam kolejne urządzenia i sprzęty budowlane. Wśród tych najpotrzebniejszych możemy wyliczyć między innymi agregat oraz betoniarkę.

Agregat prądotwórczy służy do tego, aby móc zasilić pozostałe urządzenia i sprzęty potrzebne do dalszego etapu pracy podczas budowy. Betoniarka zaś służy do wyrabiania betonu i innych zapraw, które w trakcie prac będą nakładane.

One thought on “Jakie sprzęty budowlane wykorzystywane są do robot ziemnych?

Dodaj komentarz