Jak wybrać idealną lokalizację do instalacji powietrznej pompy ciepła?

Jako hydraulicy, często otrzymujemy zapytania dotyczące idealnej lokalizacji powietrznej pompy ciepła. Jest to o tyle ważne, że usytuowanie jednostki zewnętrznej bezpośrednio wpływa na wydajność całego systemu. W większości domów istnieje wiele miejsc, gdzie można umieścić to urządzenie, a także takich, które są nieodpowiednie, dlatego przygotowaliśmy przydatny przewodnik, który pomoże Ci w podjęciu decyzji, gdzie na zewnątrz umieścić powietrzną pompę ciepła.

Czy można samodzielnie zainstalować powietrzną pompę ciepła?

Na początku musimy wyjaśnic, że instalacja powietrznej pompy ciepła nie jest zadaniem typu „zrób to sam”. Zakup pompy ciepła jest bardzo kosztowny, a fachowa instalacja pompy ciepła przeprowadzona przez naszą firmę Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny gwarantuje, że system będzie działał zgodnie z oczekiwaniami przez wiele lat i oczywiście pomożemy w doborze dogodnej lokalizacji.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że czas potrzebny do zainstalowania pompy ciepła może wynosić od 3 do 4 godzin w przypadku bardzo prostej instalacji typu (np. jednostki wewnętrzne i zewnętrzne umieszczone po obu stronach tej samej ściany). W przypadku większych, bardziej skomplikowanych instalacji może to zająć nawet cały dzień. Z drugiej strony, praca nad systemami kanałowi zajmie nawet kilka dni, w zależności od liczby pomieszczeń lub „stref” w domu, które mają być klimatyzowane/ogrzewanie.

Tyle w ramach wyjaśnień, oto kilka porad z naszej strony na temat lokalizacji zewnętrznej jednostki:

Wybierz otwarte przestrzenie ze swobodnie przepływającym powietrzem

Działanie powietrznych pomp ciepła opiera się na powietrzu zewnętrznym, które jest schładzane nawet do około -20°C, dlatego pompy wymagają dobrego dopływu swobodnie przepływającego powietrza z otoczenia. Oznacza to, że nie można ich umieścić na werandzie, naprzeciwko ściany, na strychu, czy w jakiejkolwiek innej szczelnie zamkniętej przestrzeni.

Dlaczego nie można umieścić powietrznej pompy ciepła wewnątrz, na poddaszu itd.? Odpowiedź brzmi: ponieważ po kilku godzinach pompa ciepła odbierze całe ciepło z uwięzionego powietrza, skutecznie zamieniając tę przestrzeń w zamrażarkę. Dodatkowo zimne powietrze, które zostało przepuszczone przez wężownice wymiany ciepła, będzie wdmuchiwane z powrotem do urządzenia, powodując utratę wydajności, właśnie dlatego powietrzne pompy ciepła potrzebują dostępu do swobodnie przepływającego powietrza zewnętrznego.

Ważny jest łatwy dostęp do zewnętrznej jednostki pompy ciepła

Następną rzeczą do rozważenia jest dostępność. Powietrzne pompy ciepła są bardzo solidnymi urządzeniami i generalnie są budowane z myślą o długiej eksploatacji. Jednak system będzie wymagał corocznego serwisu, aby zapewnić jego sprawne działanie, a także, aby ubiegać się o wszelkiego rodzaju dopłaty z tytułu odnawialnych. Oznacza to, że pompa ciepła powinna być łatwo dostępna, jeśli zajdzie potrzeba jej naprawy. Umieszczenie pompy w niewygodnej lokalizacji w znacznym stopniu utrudni hydraulikowi, przeprowadzenie wszystkich niezbędnych kontroli systemu. Idealna wysokość znajduje się na poziomie gruntu.

Prawidłowe odległości od jednostki wewnętrznej, ściany i gruntu

Jednostka zewnętrzna powinna być umieszczona w maksymalnej odległości około 15 metrów od wylotu powietrza w pomieszczeniu (jednostki wewnętrznej). Wynika to z faktu, że im mniejsza długość rur mniejsza ilość rur, tym mniejsza możliwość ucieczki ciepła na etapie transferu.

Ponadto należy zapewnić pewną przestrzeń między urządzeniem, ścianą i podłożem. Jednostka powinna znajdować się w odległości co najmniej 30 cm do 1 metra od ściany. Jeśli chodzi o odległość od podłoża, pompa ciepła powinna znajdować się około 1,20 metra – 2,40 metra nad ziemią. Ma to na celu zapobieganie przedostawaniu się śniegu i innych zanieczyszczeń do podzespołów urządzenia. Wysokość ta zapewnia również prawidłowe odprowadzanie wody z urządzenia i wspomniane ułatwienie w konserwacji.

Należy również pamiętać, o cyklu odszraniania w okresie zimowym. W temperaturach poniżej zera powietrzne pompy ciepła przechodzą w „cykl odszraniania”, który rozmraża wszelki tworzący się lód lub szron na jednostce zewnętrznej, co może spowodować zamarznięcie rozmrożonej wody, dlatego należy zachować ostrożność, jeśli chcesz umieścić jednostkę w pobliżu często uczęszczanej ścieżki.

Zapobiegaj hałasowi

W przeciwieństwie do niektórych przekonań powietrzne pompy ciepła są w rzeczywistości niezwykle ciche. Średnia wynosi 45 dB w odległości jednego metra, czyli o 1 dB głośniej niż przeciętna biblioteka i ciszej niż przeciętna zmywarka, której głośność wynosi około 70 dB. 

Pomimo tego, rozsądnie jest nie umieszczać powietrznej pompy ciepła bezpośrednio pod oknem często używanego pomieszczenia, takiego jak sypialnia lub salon, ponieważ zimą, gdy pompa ciepła ze źródłem musi przyspieszyć ze względu na niższe temperatury, może być słyszalny słaby szum.

Dlaczego warto wybrać nas jako firmę instalującą pompy ciepła?

 

Nasi technicy z Warszawskihydraulik.pl dokonają dokładnej analizy przestrzeni domu, określając, w jakim miejscu najlepiej zainstalować zewnętrzną jednostkę powietrznej pompy ciepła Ogólnie rzecz biorąc, zapewniamy:

  • Szybką, wysokiej jakości usługę – nasze usługi są synonimem szybkości, trwałości i jakości. Oferujemy spersonalizowaną obsługę. Naszym głównym celem jest to, abyś był zadowolony z naszych usług. Po zainstalowaniu pompy ciepła w domu oferujemy serwis posprzedażowy, aby zapewnić odpowiednią konserwację instalacji.
  • Profesjonalną instalację – mamy bogate doświadczenia w branży. Zadbamy o każdy szczegół projektu instalacji. Począwszy od pomiarów, wybór urządzenia i jego instalację.
  • Wyspecjalizowanych hydraulików – instalację powietrznej pompy ciepła w domu wykonają najlepsi hydraulicy, dzięki czemu będziesz mógł się cieszyć niezawodną klimatyzacją/ ogrzewaniem w swoim domu.

 

Instalatorstwo Sanitarne Piotr Koszerny
ul. Rembielińska, nr 17
03­352 Warszawa

tel. +48 510532708
https://warszawskihydraulik.pl/kontakt/