Ciekawe pomysły na oświetlenie salonu

Oświetlenie w salonie, podobnie jak w innych pomieszczeniach, pełni wiele różnych funkcji. Z tego powodu, zazwyczaj we wnętrzach wykorzystujemy przynajmniej kilka różnych typów lamp. Niektóre z nich mogą stanowić dodatkową dekorację pomieszczenia, inne z kolei ułatwiają nam wykonywanie niektórych czynności, doświetlając wybraną przestrzeń. Już na etapie aranżacji salonu, warto zastanowić się nad doborem odpowiednich lamp. Jak można je wykorzystać? Przedstawiamy pomysły na oświetlenie salonu.

Jak dopasować oświetlenie do stylistyki salonu?

Aranżując salon, warto poświęcić temu zagadnieniu trochę czasu, aby wszystkie elementy wystroju tego wnętrza współgrały ze sobą. Obecnie bez problemu możemy znaleźć różne typy lamp, które doskonale wpisują się w aktualne trendy i świetnie pasują do konkretnej stylistyki. Dlatego, jeżeli urządzamy salon, na przykład w klimacie skandynawskim, powinniśmy postawić na lampy w neutralnych odcieniach bieli, beżu czy szarości, a także na modele z przezroczystego szkła. Z kolei w industrialnych aranżacjach warto wykorzystać na przykład kinkiety czarne, a także modele przypominające lampy wykorzystywane kiedyś w fabrykach, z widocznymi ozdobnymi żarówkami.

W nowoczesnych salonach mamy dużo większe możliwości, ponieważ tak naprawdę możemy wykorzystać każdy model lampy, jeżeli tylko będzie on dopasowany do pozostałych elementów w pomieszczeniu. Dużą popularnością cieszą się proste modele w neutralnej kolorystyce, a także plafony. Z kolei w salonie w klimacie glamour świetnie będą się prezentowały wiszące, kryształowe żyrandole i bogato zdobiona modele, które nadadzą temu wnętrzu jeszcze więcej elegancji.

Jakie lampy wykorzystać w aranżacji salonu?

Urządzając salon i wybierając do tej przestrzeni lampy, należy kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością. Bardzo często oświetlenie może stanowić dodatkową dekorację wnętrza. Na przykład lampy tuby, czyli reflektory punktowe, z jednej strony dobrze doświetlają wybrany obszar, z drugiej prezentują się efektownie i stylowo. Warto wykorzystać je na przykład nad stołem czy wyspą kuchenną. Jeśli w salonie zamierzamy umieścić dzieła sztuki lub chociażby nasze portrety, bądź inne obrazy, warto zainwestować w oświetlenie obrazowe, które wieczorem podświetli wybrany motyw, nadając przestrzeni wytworny klimat.

W centralnym punkcie salonu warto umieścić oświetlenie główne. Mamy tutaj do wyboru kilka możliwości – lampy wiszące, plafony czy oświetlenie szynowe. We wnętrzu tym warto postawić również lampę stojącą, która może być przydatna na przykład podczas wieczornego seansu filmowego czy czytania książki.